Sanayi Tipi Bağlama Makineleri

Sanayi Tipi Bağlama Makineleri

Bağlama Makinası Nedir?

Bu makineler sanayi tipi kullanımlardır. Manuel ve otomatik olanları bulunmaktadır. Üretimin paketleme evresinde, üretilen ürünün ambalaj ağzının kapatılması için kullanılan makinelere bağlama makinesi denir. Teknik yapısı ve kullanım alanına göre çeşitlendirilir. Tel bağlama için kullanılan makinelerde, tutacak ve iki ince parmak bulunmaktadır. Bunlar otomatik olarak ürün ağzının tel ile bağlanarak kapatılmasını sağlar. Tutamaç aralıkları 12 ile 40 mm arasında ayarlanabilir özelliktedir. 0.8 saniyede bağlama yaparak insan eliyle yapılan bağlamanın beş katı hızda çalışır. Kablosuz kullanım ve şarj etme özelliği bulunmaktadır. Yeni bu özelliği ile portatif kullanıma uygundur. Paketleme hızını arttırır. Bobin başına iki veya üç sarım özellik gösterir. Uzun ömürlü pil süresi ile toplamda 3.400 bağ sarım tek şarj ile yapılabilmektedir. Diğer bir çeşit olan yapıştırıcı özellikteki bağlama makineleri, ısı ayarına dayanan ambalaj bağlama özelliğindedir. Bu makineler, ambalaj cinsine göre ısı ayarı yapılarak ambalajların ağzını kapatmaya yarar. Naylon torba veya alüminyum özellikteki ambalajların, ambalajın dayanacağı ısı miktarı ayarlanarak kapatılmasını sağlayan sanayi tipi bağlama araçlarıdır. Çalışma prensipleri biraz daha kolay olmasına karşın daha fazla özen istemektedir. Isı ayarı, ısıya maruz kalınan süre bu bağlama makinelerinde önemlidir.

 

Bağlama Makinası Nasıl Çalışır ?

İki tip bağlama makinesi vardır. Bunların çalışma ve bağlama prensipleri birbirinden farklıdır. Tel bağlama makineleri, ucunda sahip olduğu iki parmak ile bağlama yapmaktadır.

Motordan sağlanan güç ile bu parmaklar dönerek sarım yapmaktadır. Parmak aralıkları, bağlama yapılacak olan ambalajın cinsine ve bağlama sıkılığına göre el ile ayarlanır. Sarım hızını arttırarak daha kısa süre daha fazla ürünün ambalajlanması sağlar.

 Yapışkanlı bağlama makineleri biraz daha farklı bir prensip ile çalışmaktadır. Bu makinelerde kullanılan malzemenin erime ve yapışma sıcaklığı baz alınarak ısı ayarı yapılır. İki metal şerit, bu ısıyı ambalaj malzemesine iletir. Pres mantığı ile çalışan bu bağlama makineleri iş süresini kısaltacak özelliktedir.