Kablosuz Ambalajlama Teknolojisi

Kablosuz Ambalajlama Teknolojisi

Kablosuz Ambalajlama Teknolojisi

Kablosuz Ambalajlama Teknolojisi ; Ambalaj sektörünün en basit çözümü olan çember, birkaç farklı yöntem ile oluşturulabilmektedir. Bu ambalaj yönteminin gerçekleştirildiği makinalara çember makinası denilmektedir. Bu makinalar farklı özelliklerde olabilmektedir. Genel çalışma prensibi, çemberin makine vasıtasıyla kenetlenmesi ve gerdirilerek, ambalajın sağlamlaştırılması ilkesine dayanmaktadır. Bu mantıkla çalışan şarjlı çember makinası da, pratik çözüm ve kolay kullanım sağlayan bir ekipmandır. Kablo derdini ortadan kaldıran bu çember makinası tasarımı sayesinde, güç kaynağı derdi olmaksızın, tek derdiniz akü değiştirmek olacak şekilde çalışma yapma konforuna sahip olursunuz.

Şarjlı Çember Makinası Çalışma Prensibi ve Sağladığı Avantajlar

Ambalaj için sarılan çember, şarjlı çember makinası ağız bölgesinde her iki tarafı da birleştirilerek, dikkatli bir şekilde yerleştirilir. Birleştirilen uçlar sıkıştırma tuşu vasıtasıyla, birbirleri üzerinde kaydırılarak gerginleştirilir. İstenilen gerginlik sağlandığını da sıkıştırma durdurularak, çemberin uçlarını ısı yardımıyla birbirine kaynatma olayı gerçekleştirilir. Sıkıştırma işleminin tersi yönde birkaç adım hareket ettirdikten sonra kolayca alet ile çember bağlantısı koparılabilir.

Kullanımı çok pratik olan şarjlı çember makinası, 9- 16 mm arasında en uzunluğuna sahip tüm çemberlere kullanılabilmektedir. Çemberin et kalınlık miktarı 0,55- 1,05mm arasında ideal kalınlığa sahip olması sağlıklı bir çalışma yapılmasına olanak sağlar. Yaklaşık olarak gerdirme kuvveti 2200 Newton civarında olan çember makinası, yaklaşık olarak saniyede 3 cm yaklaşık germe hızına sahiptir. Akülü olan alet, enerjisi bittiğinde yedek akünün takılarak çalışmaya devam edilmesi ve bitmiş akünün bu esnada şarj edilmesine izin vermektedir. Kablo yığınları ve elektrik prizi arama derdini sonlandıran, üst düzey bir tasarım özelliğine sahiptir. Çember makinaları taşıma esnasında malzemenin dağılmasını önleyen çemberlerin takılmasında kullanılır ve bu çemberlerin birbirleri ile montajında değişik birçok yöntem vardır. Metal klips ve ısı ile birbirine kaynatma bu yöntemlerden birkaçıdır.

Şarjlı Çember Makinesi Nerelerde Kullanılmaktadır

 Önemli bir yenilik olan şarjlı çember makinası, imalat sanayi, beyaz eşya üreticileri ve tedarikçileri, evden eve nakliye firmaları ve benzeri birçok meslek ve kurumda kullanımı olan bir makinadır. Taşıma ve paketleme faaliyetlerinde, ambalajlar çember makinası ile daha sağlam ve güven içinde korunmaktadır.