Güvenli Nakliye Sağlam Ambalaj

Güvenli Nakliye Sağlam Ambalaj

Üretim alanında kaliteli ürün çıkarma hassasiyetinin yanında, bu ürünlerin taşınmasında da aynı hassasiyete sahip olunmalıdır. Bilişim çağının getirdiği en önemli yenilik olan, mesafe tanımadan her bölgeden, Türkiye hatta dünyanın farklı adreslerine ürün pazarlanması, bu konuda neden bu kadar hassas davranılması gerektiğini açıklamaktadır.

Sanayi ve atölyede üretilen ürünlerin nakliyesi ve korunması için, çok büyük bir öneme sahip olan paketleme, titizlikle yapılması gereken önemli bir konudur. Bu ambalajlama sırasında pek çok eleman kullanılmaktadır. Bunlar arasında strafor köpük, palet, havalı naylonlar, ilk akla gelen ambalaj materyalleridir. Bu materyallerle yapılan paketleme sonrasında, ambalajı sabitleyecek ve de sıkılaştıracak bir öğeye ihtiyaç duyulmaktadır. Ambalaj ve nakliye firmalarının sıklıkla başvurduğu çemberler, sağlam ve güvenli taşıma için kullanılan en önemli malzemeler arasında yer almaktadır. Makine vasıtası ile yapılan uygulama, ambalajı hem toplayan hem de dağılmasına engel olan sağlam bir yapıdadır. Yapılan çember işlemi farklı tipte malzeme ve türde çemberler kullanılarak uygulanmaktadır.

 Çemberler Kaç Çeşittir?

  • Değişik ambalaj ve paketleme işlemleri için, farklı çember çeşitleri kullanılabilmektedir. Bu çeşitler aşağıda açıklanmıştır.
  • Çelik Çember, sıklıkla yüksek kütlelere sahip sıklıkla sanayi ürünlerinin ambalajlanmasında kullanılır. Bağlantı noktalarını toka ile sabitlenmektedir. 13 ile 32 mm arasında kalınlık ölçüleri değişmektedir.
  • Lifli Kompozit Çember, 13 ile 32 mm arasında en ve 400 ile 1100 metre arasında boya sahiptir.
  • Polipropilen Çember, farklı kalitelerde, hemen hemen tüm çember makineleri ile uyumlu olan yapıları vardır.
  • Polyester Çember, genellikle palet paketlemelerinde kullanılan bir çember çeşididir. Beyaz eşya, mobilya ve benzeri sektörlerin ambalaj ve nakliye ihtiyaçlarında kullandığı çemberler polyester çemberlerdir. Çember makinesi ile gerdirilerek, tel toka ile sabitlenir.
 

Çemberler Paketlemede Güvenilir Midir?

Çemberler birçok konu için farklı farklı kalite ve özellikte üretilmiştir. Bu nedenle yapılacak işe bağlı olarak kullanılacak çember de değişiklik göstermektedir. Sanayide en çok kullanılan çember çeşidi çelik çember olurken, daha ucuz maliyetli ve pratik olarak düşük tonaja sahip paketleme işlemlerinde ise polyester çemberler daha sıklıkla kullanılmaktadır. Çemberler doğru kullanılması ve doğru seçilmesi ile hiçbir risk olmadan güvenle kullanılabilir.